کوچ کتاب خوان ها از فضای مجازی به دنیای کاغذی- مشاوره رایگان چاپ کتاب- ۰۹۹۰۱۹۱۰۲۰۸

مشاوره رایگان چاپ کتاب- ۰۹۹۰۱۹۱۰۲۰۸ اسفندیاری

بعد از اوج گرفتن استفاده از میراث مکتوب در قالب کتاب الکترونیک، در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷، اکنون شاهد اوج گرفتن دوباره بازار کتاب‌های کاغذی و اقبال عمومی به این نوع از کتاب‌ها هستیم. سایت‌های بزرگ فروش کتاب، مانند آمازون که تا چندی قبل بر فروش کتاب‌های الکترونیک تمرکز کرده بودند، آشکارا تغییر رویه داده‌اند؛ پنج شنبه گذشته، خبرگزاری ایبنا به نقل از «دیجیتال ریدر» گزارش داد که شرکت آمازون در حال افتتاح دومین فروشگاه کتاب کاغذی بزرگ خود در شهر دیترویت آمریکاست؛ یک کتاب فروشی کاملاً مکانیزه که به بهترین ابزارهای پرداخت دیجیتال برای جذب هر چه بیشتر مخاطبان کتاب‌های کاغذی، تجهیز شده است.

این مسئله نشان می‌دهد که غول‌های انتشاراتی و صاحبان مؤسسات بزرگ فروش و عرضه کتاب در دنیا، به این نتیجه رسیده‌اند که دوران جدیدی برای کتاب‌های کاغذی، پس از شوک ناشی از ورود سیل‌آسای کتاب‌های الکترونیک به بازار، آغاز شده است.

پرچم بالای کتاب فروشی های سنتی

رونق دوباره فروش کتاب‌های کاغذی در اروپا و آمریکا، تنها مؤسساتی مانند آمازون را تحت تأثیر قرار نداده است. به تازگی، گاردین از رونق دوباره و البته، فوق‌العاده کتاب فروشی‌های مستقل و سنتی در سراسر بریتانیا خبر داد. این خبرگزاری، طی گزارشی از توجه عمومی مردم به کتاب فروشی‌های مستقلی که کتاب‌های کاغذی عرضه می‌کنند، آن ها را رقبای بالفعل غول‌های انتشاراتی دنیا دانست. موضوعی که این روزها در جامعه انتشاراتی انگلیس بسیار مورد توجه قرار گرفته، علاقه مخاطبان به گفت‌وگو درباره کتاب با کتاب فروشان است.

مهاجرت کسانی که کتاب‌های الکترونیک و کاغذی را به صورت آنلاین خریداری می‌کردند، از فضای مجازی به دنیای حقیقی، اتفاقی است که این روزها صنعت نشر اروپا را بسیار تحت تأثیر قرار داده و باعث رونق بیش از پیش کتاب فروشی‌های مستقلی شده است که بیشتر، عرضه کننده کتاب‌های کاغذی هستند. طبق آماری که گاردین منتشر کرده است، تعداد کتاب فروشی‌های مستقل بریتانیا، طی دو سال اخیر، به دو برابر تعداد این مراکز در سال ۱۹۹۵ رسیده و از مرز سه هزار و ۲۰۰ باب گذشته است؛ پدیده‌ای که باعث می‌شود سرمایه‌گذاران بیشتری به سمت صنعت نشر جذب شوند و روند انتشار کتاب‌های کاغذی، شتابی روزافزون پیدا کند. رونق کتاب فروشی‌های مستقل در انگلیس و افزایش فروش کتاب‌های کاغذی، باعث شده است که اعتماد به نفس فعالان این عرصه افزایش یابد، تا جایی که رسماً برای غول‌های انتشاراتی، مانند آمازون، شاخ و شانه می‌کشند.

«دامیان بار»، یک کتاب فروش اهل لندن، طی یادداشتی درباره رونق کتاب فروشی های مستقلی که کتاب‌های کاغذی را به علاقه‌مندان عرضه می‌کنند، می‌نویسد: «کتاب فروشی‌ها بهتر از الگوریتم‌های آمازون ذائقه مردم را برای انتخاب کتاب می‌شناسند و به همین دلیل، در مبارزه همیشگی آمازون و کتاب فروشان مستقل و سنتی، شکستی برای کتاب فروشان [مستقل] وجود ندارد.»

https://www.sarpoosh.com/culture-thought/book-poetry/book-poetry980502906.html